UBÓJ ZWIERZĄT GOSP. NA UŻYTEK WŁASNY
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie Wlkp. przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny /Dz. U nr 207, poz. 1370/ posiadacz zwierząt, mający zamiar dokonać ich uboju, ma obowiązek złożenia pisemnej informacji w przypadku cieląt do 6 m–ca życia, owiec lub kóz oraz pisemnej lub telefonicznej informacji w przypadku świń do Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego terytorialnie o zamiarze dokonania takiego uboju.
Zgłoszenie o zamiarze dokonania uboju /informacja do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Środzie Wlkp./ musi nastąpić co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju w/w zwierząt.
Jeżeli ubój ma być dokonany:
1. na terenie gospodarstwa, w którym zwierzęta były utrzymywane – informacje do Powiatowego Lekarza Weterynarii przesyła posiadacz zwierząt,
2. w gospodarstwie innym niż gospodarstwo w którym zwierzęta były utrzymywane – informacje przesyła podmiot prowadzący to gospodarstwo.
Podmiot, który dokonuje uboju zwierząt pochodzących z innych gospodarstw musi zgłosić się do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Środzie Wlkp. w celu rejestracji swojej działalności.
Produkcja mięsa na użytek własny oznacza, że mięso pochodzące z uboju zwierząt nie może być wprowadzane na rynek tzn. nie może znaleźć się w handlu detalicznym np. sklepy.
W przypadku uboju cieląt do szóstego miesiąca życia, owiec i kóz, informacja do Powiatowego Lekarza Weterynarii musi być przekazana w formie pisemnego powiadomienia wraz z oświadczeniem o zagospodarowaniu na koszt właściciela materiału szczególnego ryzyka tzw. SRM – tzn.
– u cieląt w wieku do 6 m-ca życia jelit /od dwunastnicy do odbytnicy/ krezki, migdałków
– u owiec i kóz do 12–go miesiąca życia /jelito biodrowe, śledziona/
– u owiec i kóz powyżej 12–go miesiąca życia rdzeń kręgowy, czaszka łącznie z mózgiem, gałki oczne, migdałki, jelito biodrowe, śledziona.
Poświadczenie odbioru SRM przez zakład utylizacyjny wraz z dokumentem handlowym fakturą lub rachunkiem musi być dostarczone do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Środzie Wlkp., ul. Kosynierów 48, 63-000 Środa Wlkp.
Postępowanie z materiałem szczególnego ryzyka związane jest z zagrożeniem BSE .
W przypadku uboju świń posiadacz zwierzęcia informuje o zamiarze dokonania takiego uboju Powiatowego Lekarza Weterynarii w Środzie Wlkp. a następnie zgłasza ubitą sztukę do urzędowego lekarza weterynarii w danym obwodzie i przedstawia do badania poubojowego /całościowego/ i/lub do badania tylko na obecność włośni.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie Wlkp. przypomina o wynikających z obowiązujących przepisów prawnych sankcjach karnych w przypadku nie przestrzegania przepisów w/w rozporządzenia. Niewykonanie obowiązków ciążących na posiadaczach zwierząt (informacja o zgłoszeniu uboju, badanie mięsa) powoduje konieczność nałożenia kary pieniężnej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 maja 2010 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenie przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U z 2010 r., nr 93, poz. 600, pkt. 34) lub w przypadku wykroczenia określonego w art. 118 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. (Dz. U. z 1971 r., Nr 12, poz. 114) Kodeks wykroczeń, złożenie zawiadomienia do organów ścigania.
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie Wlkp. zwraca się z prośbą o przekazanie powyższej informacji do rozpowszechnienia wśród sołtysów oraz hodowców zwierząt gospodarskich mających zamiar dokonać uboju zwierząt w celu pozyskania mięsa na użytek własny w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie.
Wzór powiadomienia do pobrania na stronie: http://www.piwsrodawlkp.pl/druki/ lub w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.